33028, м. Рівне, вул. Замкова, 22А, тел./факс: (0362) 22-42-80, e-mail: rivnejust@mail.rv.ua
Графік роботи: пн-чт з 9:00 до 18:00, пт з 9:00 до 16:45,сб, нд - вихідні дні. Обідня перерва з 13:00 до 13:45

03/06/2009 

 Працевлаштування   неповнолітніх

 

   Відповідно до статті 187 Кодексу законів про працю (далі - КЗпП) неповнолітні, тобто особи, які не досягли 18-ти років, у трудових правовідносинах прирівнюються в правах до повнолітніх, а в частині охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються законодавчо встановленими пільгами.

   Так, не допускається прийняття на роботу осіб молодше 16 років. Однак за згодою одного з батьків або особи, яка його замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу особи, які досягли 15 років.

  Також для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно - технічних і середніх спеціальних навчальних закладів у вільний від навчання час по досягненні ними 14-річного віку за згодою одного з батьків чи особи, яка його замінює (ст.188 КЗпП), для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров'ю і не порушує процесу навчання.

  На кожному підприємстві, в установі чи організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років, із зазначенням дати їх народження (ст. 189 КЗпП). Згідно зі ст. 190 КЗпП, забороняється застосування праці осіб молодше 18-ти на важких роботах і роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також під землею.

  Законодавством також заборонено залучати осіб, молодших 18-ти років, до підіймання та переміщення вантажів, маса яких перевищує встановлені для цієї категорії громадян граничні норми.

  Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також граничні норми підіймання вантажів молодшими 18-ти особами затверджуються Міністерством охорони здоров'я за погодженням із Державним комітетом з нагляду за охороною праці.

  Забороняється також залучати таких працівників до нічних та надурочних робіт у вихідні дні (ст. 192 КЗпП).

  Безробітними, згідно із Законом „Про зайнятість населення", визнаються громадяни, яким на момент звернення до Державної служби зайнятості виповнилося 16 років.

  Підлітки віком 14-15 років можуть звертатися до служби зайнятості, але статус безробітного до досягнення ними 16-ти річного віку вони не отримують (за винятком тих, які були вивільнені у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, реорганізацією, перепрофілюванням і ліквідацією підприємства, установи та організації, скороченням чисельності (штату)).

  Випускникам загальноосвітніх шкіл, які вперше шукають роботу і не мають професії, в разі їх звернення до державної служби зайнятості у першу чергу пропонується пройти професійну підготовку за спеціальностями, які користуються попитом на ринку праці. Ала такі спеціальності для кожного регіону різні.

  Відповідно до ст. 5 Закону „Про зайнятість населення", питання працевлаштування дітей-сиріт, які залишилися без піклування батьків, та осіб, яким виповнилося 15 років і які за згодою одного з батьків приймаються на роботу на спеціалізовані робочі місця, вирішується шляхом забезпечення державою додаткових гарантій.

  З цією метою місцеві адміністрації, виконавчі органи відповідних рад за поданням центрів зайнятості встановлюють квоту (до 5% загальної кількості місць за робітничими професіями) для бронювання на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності, де є понад 20 працюючих.

  Для кожного з дітей-сиріт, які закінчили навчання, бронювання робочих місць ведеться адресно - за місцем їхнього проживання відповідно до фаху, статі.

  Для сиріт же, які не мають власного житла, бронювання здійснюється на підприємствах, що мають можливість забезпечити їх - як мінімум - місцем у гуртожитку.

Начальник відділу кадрової  роботи та                                                           державної служби Головного управління                                                     юстиції у Рівненській області                                                                                                                                                              Р.А. Бриковець

 
 

  Данилюк Степан Іванович

Начальник управління

ДЕКЛАРАЦІЇ керівництва Головного управління юстиції у Рівненській області  за 2013